První kroky – Hello World

V prvním kroku budete potřeba Arduino IDE. To lze stáhnout ze stránek arduino.cc a dokonce je lokalizované do češtiny. Což je jistě plus. Samotné IDE je potřeba nainstalovat.

Dále pro připojení k PC, bylo v mém případě (Arduino UNO R3), potřeba kabel k tiskárně. Napájení je také prováděno přes USB. Pak jen stačí připojit a počkat než se nastaví potřebné ovladače. Ve zkratce, instaluje se ovladač (převodník) mezi USB a sériovým portem přes který pak následně probíhá komunikace mezi systémem a Arduinem. S Windows 10 nebyl žádný problém. Problém nastal s Windows 8.x Ovladač bylo potřeba instalovat ručně, což vyžaduje jisté zkušenosti.

 
 

Po tomto už stačí spustit vývojové prostředí a pustit se do práce 🙂

 
 

Jak však zjistit že Arduino funguje správně a jak nějaký program vůbec napsat ?

 
 

V IDE je potřeba zvolit v nabídce „nástroje“ vhodnou verzi vývojové desky a případně ji doinstalovat. Taktéž z této nabídky. První jednoduchý příklad by mohl vypadat takto

 
 

void setup() {

Serial.begin(9600);

}

void loop() {

Serial.print( „Hello World“ );

}

 
 

Soubor je potřeba uložit do složky, jelikož si vývojové prostředí vytváří (kompiluje) soubor, který pak do Arduina nahrává. Doporučuji být obezřetný s jeho ukládáním. V případě že je uložíte špatně, budete mít problém s jeho opětovným nahráváním

 
 

Samotný program nedělá nic jiného než že nastaví komunikaci na sériovém portu (rychlost 9600) a pomocí příkazu Serial.print vypíše text. Proto bylo potřeba instalovat dané ovladače.

 
 

Pokud si nyní zapnete v nabídce nástroje „sériový monitor“ vyskočí okno kam by se daná hláška měla zapisovat. Program pak jen stačí jen „ověřit“ a „nahrát“ do Arduina. Pokud vše proběhne správě začne se vám text dokolečka vypisovat. Arduino si tento program bude pamatovat tak dlouho, dokud do něj nenahrajete program jiný.