PC FAND je velmi stará, ale také velmi dobrá relační databáze, s kterou jsem osobně začínal v devadesátých letech minulého století a velmi dlouho v ní programoval drobné projekty.
Mezi hlavní výhody patří především minimální nároky na výpočetní techniku a operační systém. Běžně lze provozovat na Pentium 1 s operačním systémem MS-DOS. Další významnou výhodou je absence myši (myš zprovoznit jde, ale…) a pokud se uživatel naučí pár základních kláves, je práce velmi rychlá a jednoduchá. Výborně se pak nechá použít věta „…tohle dvakrát zmáčkni potom si vyber, stiskni enter a máš to hotový ….“. S tím že vám uživatel nezmáčkne omylem nějakou ikonu nebo si ikonu neodstraní z panelu atd.
V dnešní době se pomocí PC FANDu nechá vytvořit jednoduchá aplikace během několika minut, včetně editace, tisku, …. Běžně ji k těmto účelů pro specializované projekty například na evidenci knih, CD, … používám. Prostě všude tam, kde stačí starý počítač a velmi jednoduché ovládání.
PC FAND také obsahuje vše potřebné pro vývoj a programován, a to velmi jednoduše a rychle. Pokud jste s ním však nikdy nepracovaly těžko se do něj budete dostávat. Prostředí a práce v je podobná situaci, kdy do jednoho vývojového prostředí zabudujete databáze a programovými a nějak to ještě propojily. Poslední dobou tak už jen většinou provádím exporty do SQL, neboť PC FAND je už na ústupu a poslední velmi známé aplikace byly účetnictví. Navíc s postupem času a příchodem nových verzí operačních systémů Windows se neustále zvětšují problémy s tiskem a spuštěním na těchto systémech.
Důvod ústupu je především pomalý vývoj a rozšířenost SQL databází a celkově pak větší komunikace v operačním systému Windows, exportem dat na web, …
Shrnuto závěrem, PC FAND bych použil, a používám, pro naprogramování jednouché „blbuvzdorné“ evidence na místech kde postačí i starý počítač s jednoduchým exportem a tiskem.